fbpx

Czym jest i dlaczego warto prowadzić monitoring wierzytelności?

Monitoring wierzytelności niejednokrotnie, a niesłusznie mylony jest z windykacją. Podstawowe różnice to czas podjęcia działań oraz stosowane metody.

Spora grupa przedsiębiorców podejmuje jakiekolwiek czynności, zmierzające do wyegzekwowania należności wynikających z faktur, już po terminie wymagalności danego zobowiązania. Natomiast warto, niejako prewencyjnie i profilaktycznie, przypomnieć swojemu Kontrahentowi o zbliżającym się terminie płatności, jeszcze przed jego zapadnięciem.

Można to zrobić w sposób nienaruszający pozytywnej atmosfery współpracy, wysyłając na przykład wiadomość e-mail, bądź telefonicznie.

Jakie są korzyści wynikające z takiego rozwiązania?

  • wysyłamy naszym Partnerom biznesowym sygnał, że poważnie traktujemy naszą współpracę oraz wzajemne relacje;
  • w przypadku gdyby doszło do powstania niejasności co do zasadności zobowiązania, jego wysokości czy terminu wymagalności, dajemy sobie i Kontrahentowi czas na wyjaśnienia i reakcję, zapobiegając narastaniu i eskalacji niepotrzebnych konfliktów;
  • budujemy wizerunek Firmy zarządzanej w sposób profesjonalny, uporządkowany i dobrze zorganizowany, a więc jesteśmy pewnym i zaufanym Partnerem biznesowym;
  • redukujemy bądź nawet eliminujemy koszty ewentualnych działań windykacyjnych.

Monitoring płatności jest najlepszą i najtańszą formą zarządzania wierzytelnościami, natomiast w sytuacji, gdy Klient nie spłaca zobowiązania w terminie podejmuje się dopiero działania o charakterze windykacyjnym. Zatem najpierw monitoring, a dopiero później windykacja.

Również narzędzia stosuje się już inne. W zakresie tych działań pojawiają się, przede wszystkim, pisemne wezwania do zapłaty, stały i regularny kontakt telefoniczny i mailowy z Dłużnikiem, niejednokrotnie działania terenowe.

Reasumując, warto korzystać z monitoringu, jako z podstawowego i pierwszego narzędzia zarządzania wierzytelnościami, a w sytuacji jego nieskuteczności bezzwłocznie podejmować czynności windykacyjne, bowiem zawsze obowiązuje podstawowa zasada – im szybciej podjęte działania, tym niższy ich koszt i wyższa skuteczność.

Nadrzędnym celem Kancelarii Prawa Gospodarczego PFW Sp. z o.o. jest wsparcie przedsiębiorców poprzez kompleksową obsługę prawną oraz finansową ich działalności – zwłaszcza w przypadkach niewypłacalności ich kontrahentów.

Ponad 15-letnie doświadczenie w branży oraz zespół specjalistów to fundamenty naszej skuteczności. Profesjonalizm połączony z indywidualnym podejściem do każdej powierzonej sprawy pomógł ogromnej liczbie naszych Klientów.

Działamy na terenie całej Polski oraz za granicą. Świadczymy usługi z zakresu finansów, prawa, zarządzania oraz windykacji. Dostarczamy Klientom nowatorskich i zoptymalizowanych rozwiązań, ułatwiając im prowadzenie działalności bez względu na jej rozmiar. Wyróżniamy się dbałością o przestrzeganie zasad etycznych i zawodowych na każdym kroku, w pełni zdając sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności.

Misją Kancelarii Prawa Gospodarczego PFW jest dawanie gwarancji skuteczności, szybkości i profesjonalizmu działań przy doradztwie prawnym oraz odzyskiwaniu należności naszych Klientów.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

+48 532 747 666
kontakt@pfw.com.pl
Twój Klient zalega z płatnościami?

Odzyskamy Twoje pieniądze!

Menu