Skarga kasacyjna to ostateczny środek odwoławczy od wyroków i postanowień kończących sprawę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Jest czwartym, a więc ostatnim etapem prowadzenia postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego.
Skarga kasacyjna jest wnoszona za pośrednictwem WSA, który wydał zaskarżany wyrok lub postanowienie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skarga ta, nie przysługuje natomiast od wydawanych postanowień o:
- o odrzuceniu skargi do WSA wniesionej po upływie terminu do jej wniesienia,
- o odrzuceniu skargi do WSA, na wskutek nie uzupełnienia braków formalnych w terminie,
- o odrzuceniu skargi do WSA, na wskutek nie uiszczenia opłaty sądowej,
- o umorzeniu postępowania przed WSA, w związku ze skutecznym cofnięciem skargi, śmiercią strony, bezprzedmiotowością dalszego prowadzenia postępowania.
Skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego, natomiast wnieść ją może:
- strona (osoba która wniosła skargę do WSA, czyli skarżący, lub organ administracji publicznej, którego czynność, bezczynność, przewlekłość jest przedmiotem skargi)
- prokurator
- Rzecznik Praw Obywatelskich/Dziecka
- Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
Mogą oni wnieść skargę, po wcześniejszym doręczeniu odpisu zaskarżanego orzeczenia z uzasadnieniem.
Skargę kasacyjną można oprzeć na podstawie:
- naruszenia prawa materialnego przez jego błędną wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie,
- naruszenia przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy,
Wymagania dotyczące skargi kasacyjnej, są ściśle zawarte w art 176 §1. mówiące o tym że skarga powinna zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia ze wskazaniem czy jest ono zaskarżone w całości, czy w części, przytoczenia podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienia, wniosku o uchylenie lub zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia lub zmiany.
Termin na wniesienie skargi kasacyjnej wynosi 30 dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Rozpoznanie skargi następuje na rozprawie w składzie trzech sędziów, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Rozpoznając skargę od wyroku NSA wydaje wyrok, a rozpoznając skargę od postanowienia, wydaje postanowienie.