Wyjaśnijmy czym jest zapis windykacyjny?
Jest to postanowienie testamentu, na którego podstawie dana osoba może nabyć, z mocy prawa, konkretny przedmiot należący do poprzedniego właściciela. Zapisodawca zawiera w zapisie windykacyjnym jaki konkretnie przedmiot otrzyma dana osoba po jego śmierci. Jedynymi krokami, które musi poczynić taka osoba aby otrzymać określony przedmiot, to uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia albo postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Zapis windykacyjny jest sporządzony w formie aktu notarialnego zawartym w testamencie pod rygorem nieważności.
Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być każda rzecz ruchoma i nieruchoma. Czy to mieszkanie, samochód, czy biżuteria. Mogą to być również prawa użytkowania oraz służebności. Jest jeden warunek, że nie może być to rzecz przyszła, która pojawiłaby się dopiero po śmierci spadkodawcy.
Największa różnica pomiędzy zapisem zwykłym, a windykacyjnym jest taka, że zwykły nie wymaga formy aktu notarialnego. Następną jest sytuacja gdy spadkobiercy nie spełnią dobrowolnie zapisu. Konieczne wtedy jest wstąpienie na drogę sądową – dotyczy to zapisu windykacyjnego.
Zgodnie z art.670 Kodeksu Postępowania Cywilnego, Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą, oraz to czy spadkodawca pozostawił testament i wzywa osobę u której został pozostawiony testament do jego złożenia w celu jego otwarcia i ogłoszenia. Artykuł następny czyli 671 reguluje czy jest więcej spadkobierców niż nam wiadomo.
Różnica pomiędzy zapisobiorcą a spadkobiercą.
Spadkobierca otrzymuje konkretną część spadku określoną ułamkiem. Nie jesteśmy w stanie przekazać mu konkretnego przedmiotu, natomiast zapisobiorcy już tak. Różnica jest również widoczna z w tym, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia czyli w momencie śmierci spadkodawcy. Natomiast zapisobiorca może otrzymać należny mu przedmiot dopiero po wydaniu go przez spadkobierców.
Czy zapisobiorca ponosi odpowiedzialność za długi?
Tak, zapisobiorca windykacyjny ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe. Do chwili zanim spadek zostanie podzielony, odpowiedzialność ta jest solidarna. Czyli wierzyciel może żądać od każdego z dłużników, jak i od nich wszystkich łącznej spłaty należności.
Zapis windykacyjny polega temu samemu opodatkowaniu co spadek czy darowizna. Obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie orzeczenia Sądu potwierdzającego prawo zapisobiorcy. Ci, którzy należeć będą do zerowej grupy, będą zwolnieni od zapłaty tego podatku. Będzie to m.in. jeden z małżonków, dzieci, wnuki, rodzice, ojczym, macocha oraz pasierbowie.