Skuteczna windykacja – jak prowadzi ją firma zarządzająca należnościami?

Dobrze. W poprzednim poście można było stwierdzić, że oddanie sprawy wyspecjalizowanemu zespołowi jest opłacalne, ale na czym właściwie windykacja polega? A co ważniejsze – skuteczna windykacja? W tym poście przychodzimy z wyjaśnieniami!

Jak przebiega windykacja?

Po przekazaniu przez wierzyciela danych dłużnika, zostają one poddane dodatkowemu sprawdzeniu w bazach, po czym rozpoczyna się windykacja. Pierwszym krokiem jest poinformowanie o przekazaniu sprawy do firmy zarządzającej należnościami i jednoczesnym wszczęciu postępowania. Oprócz drogi telefonicznej, kontakt odbywa się poprzez wiadomości sms, e-mail oraz, gdy wymaga tego sytuacja, zleca się windykację terenową. Polega ona na udaniu się windykatora do miejsca pracy/zamieszkania dłużnika.
W przypadku, gdy dane dłużnika okażą się nieważne, zespół windykacji przeprowadza tzw. skip, czyli poszukiwanie jego osoby w bazach danych lub w bezpośrednim środowisku.  Chodzi o to, by najskuteczniej odzyskać zadłużone pieniądze na konto wierzyciela.

W trakcie przeprowadzania wyżej omówionych działań, zależnie od kontaktu z dłużnikiem i jego chęci współpracy, podjęta zostaje decyzja o przekazaniu sprawy na drogę sądową, by ostatecznie za odzyskanie należności odpowiadał Komornik, co również wchodzi w ramy współpracy wierzyciela z firmą zarządzającą należnościami.

A co z terminami? Kiedy najlepiej oddać sprawę profesjonalistom? 

Na temat przedawnienia można by spokojnie stworzyć osobny tekst, lecz po krótce są to terminy, po których zadłużenie staje się niewypłacalne. Są one różne, w zależności od powodu z jakiego zadłużenie powstało. Natomiast, jeżeli chodzi o windykację polubowną, przyjęło się mówić, że im szybciej, tym lepiej. Zwłaszcza w przypadku, gdy naszym dłużnikiem jest firma, należy działać niezwłocznie, ponieważ im więcej dni upłynie, tym większe zagrożenie, że ona zniknie. Warto mieć na uwadze fakt, że jeżeli dłużnik nie spłacił się w raz czy dwa razy umówionym terminie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie spłaci się w ogóle, a wtedy nie ma co czekać.

Można też zapytać, jak windykacja wpływa na relacje z klientami?

Odzyskiwanie należności powinno być przeprowadzone przede wszystkim z poszanowaniem wszelkich relacji biznesowych Wierzyciela oraz zasad współżycia społecznego. Ważne, by firma zarządzająca należnościami przyjmowała najwyższe standardy obsługi, wliczając w to nowoczesny system informatyczny czy posiadanie rejestru rozmów, czego często malutkie firmy windykacyjne nie potrafią zapewnić.

Jeżeli poszukujesz firmy, która zapewni wysokie standardy obsługi i zagwarantuje wszystko to, co zostało wymienione powyżej, skontaktuj się z  naszym Doradcą Klienta.

Nadrzędnym celem Kancelarii Prawa Gospodarczego PFW Sp. z o.o. jest wsparcie przedsiębiorców poprzez kompleksową obsługę prawną oraz finansową ich działalności – zwłaszcza w przypadkach niewypłacalności ich kontrahentów.

Ponad 15-letnie doświadczenie w branży oraz zespół specjalistów to fundamenty naszej skuteczności. Profesjonalizm połączony z indywidualnym podejściem do każdej powierzonej sprawy pomógł ogromnej liczbie naszych Klientów.

Działamy na terenie całej Polski oraz za granicą. Świadczymy usługi z zakresu finansów, prawa, zarządzania oraz windykacji. Dostarczamy Klientom nowatorskich i zoptymalizowanych rozwiązań, ułatwiając im prowadzenie działalności bez względu na jej rozmiar. Wyróżniamy się dbałością o przestrzeganie zasad etycznych i zawodowych na każdym kroku, w pełni zdając sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności.

Misją Kancelarii Prawa Gospodarczego PFW jest dawanie gwarancji skuteczności, szybkości i profesjonalizmu działań przy doradztwie prawnym oraz odzyskiwaniu należności naszych Klientów.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

+48 532 747 666
kontakt@pfw.com.pl
Twój Klient zalega z płatnościami?

Odzyskamy Twoje pieniądze!

Menu