fbpx

Jak wygląda postępowanie sądowe?

Zanim postępowanie sądowe rozpocznie swój bieg, sprawa musi zostać na nie zarekomendowana. Kiedy to ma miejsce? Wtedy, kiedy windykacja polubowna nie przynosi efektów – brak kontaktu z dłużnikiem, brak chęci podjęcia ugody, brak terminowych spłat. W takiej sytuacji windykator podejmuje decyzję o zarekomendowaniu sprawy na drogę sądową. 

Przygotowanie

Zanim pozew zostanie złożony do sądu niezbędnym jest dostarczenie prawnikowi dokumentów, które podłużą jako podstawa zaskarżenia, np. dokument urzędowy, zaakceptowany przez dłużnika rachunek, wezwania do zapłaty, które zostały przedstawione podmiotowi – taka lista zostanie przedstawiona również przez prawnika, który będzie taki pozew sporządzał.

Gdy pismo jest gotowe, zostaje przekazane do Sądu w dwóch kopiach oraz pojawiają się pierwsze koszta: opłata od pozwu oraz opłata skarbowa.

Postępowanie

Przyjęcie pozwu przez sąd oznacza, że pozostaje czekać na nakaz zapłaty. Nie ma tutaj sztywnego terminu, w jakim można tego pisma oczekiwać, ponieważ na jego wydanie składa się wiele czynników, np. stopień skomplikowania sprawy, czynny udział dłużnika lub nawet ilość prowadzonych przez urząd spraw. Zazwyczaj trwa on do kilku miesięcy, a nam nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość.

Nakaz zapłaty zostaje wydany i przekazany od razu do kancelarii prowadzącej sprawę oraz do dłużnika. Teraz następuje moment, gdy pozwany ma prawo złożyć sprzeciw – ma na to dwa tygodnie od daty doręczenia.

Dłużnik złożył sprzeciw

W momencie skutecznego złożenia przez pozwanego sprzeciwu, zostaje on dostarczony w formie odpisu do kancelarii prowadzącej sprawę ze strony powoda. Do odpisu zazwyczaj zostaje dołączone zawiadomienie o terminie rozprawy lub zawiadomienie o przekazaniu sprawy do mediacji.

W przypadkach spraw o zapłatę dłużnej należności wyrok zapada na pierwszej rozprawie. Koszty postępowania również wtedy wzrastają – przeniesienie trybu na zwykły oraz koszty związane z dojazdem na rozprawę. Po wydaniu wyroku, dłużnik ma prawo złożyć apelacje; wtedy sprawa przenosi się do sądu drugiej instancji. Jeżeli jednak tak się nie stanie, wyrok się uprawomocnia.

Dłużnik nie złożył sprzeciwu

Gdy nakaz zapłaty uprawomocni się, składany jest wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, by sprawa mogła zostać przekazana do komornika. Wydanie klauzuli zajmuje najdłużej do 4 tygodni.

Po wydaniu Tytułu Wykonawczego sprawa może zostać przekazana na dalszy etap, czyli postępowanie egzekucyjne.

Nadrzędnym celem Kancelarii Prawa Gospodarczego PFW Sp. z o.o. jest wsparcie przedsiębiorców poprzez kompleksową obsługę prawną oraz finansową ich działalności – zwłaszcza w przypadkach niewypłacalności ich kontrahentów.

Ponad 15-letnie doświadczenie w branży oraz zespół specjalistów to fundamenty naszej skuteczności. Profesjonalizm połączony z indywidualnym podejściem do każdej powierzonej sprawy pomógł ogromnej liczbie naszych Klientów.

Działamy na terenie całej Polski oraz za granicą. Świadczymy usługi z zakresu finansów, prawa, zarządzania oraz windykacji. Dostarczamy Klientom nowatorskich i zoptymalizowanych rozwiązań, ułatwiając im prowadzenie działalności bez względu na jej rozmiar. Wyróżniamy się dbałością o przestrzeganie zasad etycznych i zawodowych na każdym kroku, w pełni zdając sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności.

Misją Kancelarii Prawa Gospodarczego PFW jest dawanie gwarancji skuteczności, szybkości i profesjonalizmu działań przy doradztwie prawnym oraz odzyskiwaniu należności naszych Klientów.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

+48 532 747 666
kontakt@pfw.com.pl
Twój Klient zalega z płatnościami?

Odzyskamy Twoje pieniądze!

Menu